سایت شاهچراغ/ مشاهده متن خبر
شماره خبر: 221300
تاریخ انتشار: 1401/10/29
ادامه بررسی موضوع جهاد تبیین در جلسه بیست و هفتم از سلسله مباحث با موضوع «ولایت فقیه»
تولیت حرم مطهر: راه کار مقابله با ناتوی فرهنگی، جهاد تبیین است

HyperLink

حجت الاسلام والمسلمین دکتر ابراهیم کلانتری، تولیت حرم مطهر حضرت احمدبن موسی الکاظم شاهچراغ علیه السلام، امروز پنج شنبه ۲۹ دی ۱۴۰۱، در جلسه بیست و هفتم از سلسله مباحث با موضوع "ولایت فقیه"، به ادامه مبحث جهاد تبیین و بررسی رابطه بین جنگ نرم و ناتوی فرهنگی، اعتراف های دشمنان در باب جنگ نرم علیه انقلاب اسلامی و گام های اساسی در جهاد تبیین پرداخت. 

 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل آستان مقدس، تولیت حرم مطهر در این جلسه که در سالن شهید آیت الله دستغیب برگزار شد، اظهار کرد: به دنبال مباحث جلسه قبل پیرامون «جهاد تبیین» برخی از شرکت کنندگان پیشنهاد دادند که یک جلسه دیگر بر این موضوع متمرکز شویم تا به پاره ای از سئوالات عزیزان پاسخ داده شود و از نقطه نظرات دوستان در این باب بهره مند شویم. از این رو امروز نیز برخی از مباحث مرتبط با این موضوع مطرح و پس از آن به گفتگو و پرسش و پاسخ می پردازیم.

این استاد حوزه و دانشگاه، پیرامون رابطه بین جنگ نرم و ناتوی فرهنگی گفت: پرسشی که مطرح می شود، این است که رابطه ناتوی فرهنگی، جنگ نرم و جهاد تبیین چیست؟ پیش از پاسخ به این سوال، به اختصار پیرامون ناتو می توان گفت که سازمان پیمان آتلانتیک شمالی یا ناتو پیمان نظامی بین کشورهای بلوک غرب که در مقابل بلوک شرق و شوروی سابق است. سازمان ناتو در ۴ آوریل ۱۹۴۹ میلادی، در واشینگتن، پایه‌گذاری شد. شوروی در پاسخ به ناتو، ۶ سال بعد، پیمان ورشو را تشکیل داد و در جنگ سرد، رقیب اصلی ناتو محسوب می‌گردید. ناتو شامل ۳۰ کشور از جمله آمریکا و اروپا و برخی از کشورهای دیگر است. این ها دو ائتلاف نظامی هستند که در حقیت به صورت سازمان نظامی و شبکه دفاعی بین چندین کشور ایجاد شده اند، که عنداللزوم همه این ها در جنگ سخت فعال می شوند.


وی ادامه داد: بعد ها ناتوی غرب، شامل ائتلاف نظامی کشورهای غربی، برای مقابله با بلوک شرق به صورت محرمانه ائتلاف بزرگ فرهنگی ایجاد کرد. به علت اینکه جهان بینی و ایدئولوژی حاکم بر جهان شرق، در آن زمان مارکسیستی بوده است و کشور شوروی و اقمار شوروی با ایده مارکسیستی پیش می رفتند و حرکت می کردند. یعنی اول یک جهان بینی مادی را ترویج می کردند و در ادامه بر اساس آن جهان بینی کشورها را فتح می کردند. تاثیرات این موضوع در ایران عصر پهلوی بسیار جدی بود. حزب توده که در سال ۱۳۲۷ ایجاد شد و در سال ۱۳۳۲ رسماً توسط محمدرضاشاه منحل شد، مروج اصلی جهان بینی مارکسیستی در ایران بوده است.

وی تصریح کرد: ظرف این پنج الی شش سال، حزب توده دارای قدرت فرهنگی منحصر به فرد و قوی ترین حزب در ایران، بوده است که تشکیلات پیچیده و ایدئولوژی بسیار جدی داشته است. کتاب "ایران بین دو انقلاب" اثر "یرواند آبراهامیان" راجع به قدرت و نفوذ حزب توده در ایران مفصل بحث می کند و کتاب مهمی در مورد شناخت این حزب است. در آن زمان، بسیاری از سازمان ها و تشکل های مذهبی در ایران در واکنش به حزب توده ایجاد شده اند. یعنی ده ها سازمان، گروه، هیأت مذهبی و مجله دینی در ایران قبل از سال ۱۳۴۲ شکل گرفته است. به عبارتی  از سال ۱۳۲۰ به بعد که رضاخان از ایران تبعید شد، این ها غالباً در مقابله با حزب توده ایجاد شدند و جهت گیری اصلی آن ها، جنگ ایدئولوژیک با حزب توده بوده است که بسیار تلاش کردند و زحمت کشیدند. جهان بینی حاکم بر بلوک شرق یعنی مارکسیسم و ماتریالیسم بلوک غرب را به این جمع بندی رساند که باید در مقابله با این جریان، کار فکری و فرهنگی کنند لذا به صورت محرمانه در کنار ناتوی نظامی، ناتوی فرهنگی ایجاد کردند.


رئیس انجمن علمی انقلاب اسلامی، گفت: در سال ۱۹۹۹میلادی، یکی از متخصصان جنگ جهانی دوم به نام خانم «فرانسیس استیونر ساندرز» کتابی با عنوان «جنگ سرد فرهنگی» منتشر کرد که زلزله‌ای در محافل فرهنگی و روشنفکری غرب بر پا کرد. چاپ‌های بعدی این کتاب با عنوان«جنگ سردفرهنگی؛ سیا و جهان هنر و ادب»در ۵۰۹ صفحه منتشرگردید. به اعتقاد بسیاری از صاحبنظران، کتاب خانم ساندرز یکی از حیرت آورترین و افشاگرانه‌ترین کتاب‌هایی است که تاکنون درباره ی سرویس اطلاعاتی ایالات متحده آمریکا منتشر شده است. خانم ساندرز نشان می‌دهد که «کورد مه یر» رئیس بخش عملیات بین‌المللی سیا و همکار وی «آرتور شلزینگر» طبق طرحی که «ملوین لاسکی» ارائه داد، حرکتی را آغاز کردند که به ایجاد شبکه ی فرهنگی غول آسایی در سراسر جهان انجامید. ساندرز این شبکه را «ناتوی فرهنگی» می‌نامد.


وی خاطرنشان کرد: می توانیم بگوییم ناتوی فرهنگی فرزند و مولود دقیق ناتوی نظامی است. یعنی سازمان سیا با دقت تمام طرحی را پیاده می کند، در اینجا هواپیمای نظامی، توپ، تانک و مسلسل در کار نیست و به جای آن ها، ابزراهای فرهنگی به کار گرفته می شود.


حجت الاسلام والمسلمین دکتر کلانتری گفت: براساس آنچه خانم ساندرز در کتاب خود آورده است، می توان گفت: «ناتوی فرهنگی» عبارت است از ائتلاف و به هم پیوستگی شبکه ی عظیمی از خبرگزاری ها، مجلات و روزنامه های بین المللی، تأسیسات ماهواره ای، رادیوها و تلویزیون ها و صدها شبکه ی ماهواره ای صوتی و تصویری، شبکه های اجتماعی، پایگاه های خبری و تحلیلی اینترنتی با زبان ها و گویش های زنده ی جهان، تحلیل گران به ظاهر موجه، بنگاه های انتشاراتی، مراکز فرهنگی، هنری، تبلیغی، آثار مکتوب به زبان های مختلف، N.G.Oهای متنوع و جذاب برای اقشار مختلف، با مدیریت پنهان سازمان سیا به منظور ترویج ارزش ها و فرهنگ غربی و مقابله با اصول و ارزش ها و فرهنگ سایر ملت ها به ویژه اسلام راستین و ارزش های اسلامی.


وی تصریح کرد: تعبیر غول آسا تعبیر دقیقی است. کسانی که کار فرهنگی می کنند، عموما به شبکه بی اعتنایی می کنند. در حالیکه شبکه خیلی مهم است. وقتی به لحاظ فرهنگی با یک نفر مواجه شویم، با یک نفر هم می شود اقدام متقابل کرد. در مقابل یک مجله، یک مجله می زنیم و این مقابله می شود. اما زمانی که با یک شبکه جهانی مواجه هستیم، برای اینکه فرهنگ یک ملت را استحاله و هویت یک ملت را نابود کنند، هزاران رقم کار اتفاق می افتد. در مواجهه با یک ائتلاف نظامی باید به سمت شبکه ها رفت.


این استاد حوزه و دانشگاه گفت: ائتلاف سازی های آمریکا را در عصر خودمان هم دیده ایم. در حمله نظامی به کشور عراق و کشور افغانستان ائتلاف نظامی شکل گرفت. زمانی دولت آمریکا اعلام کرد برای حفاظت از امنیت خلیج فارس می خواهیم یک ائتلاف ایجاد کنیم و هیچ کشوری به جز اسرائیل جلو نیامد. در مقابله آن ائتلاف چه اتفاقی افتاد؟ در اینجا جبهه مقاومت روبروی آن ائتلاف شکل گرفت. یعنی  ده ها گروهِ معتقدِ رزمندهِ جهادگر در منطقه به وجود آمد و دشمن دید در محاصره همین گروه ها هست و هر جا بخواهد حرکتی کند با واکنش جریان مقاومت روبرو می شود. در جنگ فرهنگی هم قصه به همین شکل است. وقتی قضیه ناتوی فرهنگی در سال ۱۹۹۹ میلادی توسط خانم فرانسیس استیونر ساندرز علنی شد و کتاب ایشان یعنی جنگ سرد فرهنگی، افشاگری کرد، یک هیاهوی عظیم در میان متفکران، اندیشمندان و فرهنگیان غرب ایجاد کرد. وقتی با جریانی به این شکل روبرو می شویم باید به شبکه ها توجه کنیم. مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در مقابل ناتوی فرهنگی یا جبهه فرهنگی غرب، عبارت جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی را به کار بردند.


تولیت حرم مطهر خاطرنشان کرد: واقعیت های عینی به روشنی نشانگر آن است که با پیروزی انقلاب اسلامی و استقرار نظام جمهوری اسلامی در ایران که به بیداری ملت های مسلمان و تحت ستم استکبار در سراسر جهان انجامید، این شبکه ی عظیم فرهنگی با اتخاذ رویکردی جدید به مقابله ی همه جانبه با تفکر، اندیشه، اصول و ارزش های زیر ساختی انقلاب اسلامی به ویژه اسلام ناب محمدی (ص) پرداخته است. به نظر می رسد قرارگاه اصلی «جنگ نرم» علیه انقلاب اسلامی در حال حاضر، همین شبکه ی عظیم فرهنگی با مدیریت سازمان سیا و تحت سلطه ی آمریکا و بازیگری فعال صهیونیزم بین الملل  و سرمایه ی ارتجاع عرب است.

وی گفت: برای این که مطمئن شویم چنین چیزی علیه نظام و انقلاب اسلامی در جریان است چند جمله را بیان می کنم که برخی اعتراف­های دشمنان در باب جنگ نرم علیه انقلاب اسلامی است و البته این ها همه حرف نیست:

۱ـ دیویدکیو، مأمور سازمان سیا می گوید: «مهمترین حرکت در براندازی جمهوری اسلامی، تغییر فرهنگ فعلی ایران است و ما مصمم به آن هستیم» .

۲ـ یوسف یورشلیمی، مدیر مرکز مطالعات اسرائیل و یهود اذعان دارد «تمام مشکلات ما ریشه در هویت ایرانیان دارد که بخش قابل‌توجهی از آن وابسته به باورهای مذهبی آن‌هاست. پس بنابراین تلاش برای از بین بردن  و حتی کمرنگ کردن مظاهر اعتقادی اسلامی مانند رعایت حجاب و غیره اولویت نخست عملیاتی ماست که در این مسیر به استفاده از تمامی ابزارهایی که در اختیار داریم به‌ویژه رسانه‌ها به شدت پای بندیم» .

۳ـ راس برن، محقق مرکز مطالعات پیشرفته ی یهودی دانشگاه پنسیلوانیا تاکید دارد: «با استفاده از هر ابزار یا بهتر بگویم تمام ابزارها باید فضای دین‌گرایی و اخلاق در جامعه جوانان ایران که اساسی‌ترین راهبرد برون‌رفت جمهوری اسلامی از چالش‌های متعددی نظیر جنگ، تحریم و غیره است را پاک کرد و اخلاق دینی را از این جامعه دور کرد که در غیر این حالت هر برنامه‌ای با شکست روبه‌رو خواهد شد» .

۴ـ مارك پالمر، از استراتژيست هاي معروف آمريكايي و چهره ی برجسته دستگاه سياست خارجي ایالات متحده كه رسانه ها از وي به عنوان چهره ی خبرساز ياد مي كنند، در گفت وگو با «دبو راه سولومود» خبرنگار روزنامه ی آمريكايي نيويورك تايمز به صراحت با ايده ی تهاجم نظامي عليه جمهوري اسلامي ايران مخالفت كرده و اعلام نموده است: «ايران به لحاظ وسعت سرزميني، كمّيت جمعيت، كيفيت نيروي انساني، امكانات نظامي، منابع طبيعي سرشار و موقعيت جغرافياييِ ممتاز در منطقه ی خاورميانه و هارتلند نظام بين الملل، به قدرتي كم بديل تبديل گرديده كه ديگر نمي توان با يورش نظامي آن را سرنگون كرد». به زعم مارک پالمر و همچنین اعضاي «كميته صلح جاري» تنها راه سرنگوني نظام جمهوري اسلامي ايران، پيگيري جنگ نرم با استفاده از سه تاكتيك «دكترين مهار»، «نبرد رسانه اي» و «ساماندهي نافرماني مدني»، ممكن مي باشد.

۵ـ بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر چندین ساله ی رژیم صهیونیستی در مجلس نمایندگان آمریکا می گوید: «من یک بار به رئیس سازمان سیا گفتم، بهترین راه ایجاد دگرگونی در ایران، استفاده از تاکتیک های استاندارد و معمول سیا نیست. بلکه بهترین راه، استفاده از ماهواره های بسیار قدرتمندی است که برنامه های تلویزیونی هالیوود را به ایران پخش کنند. این گونه برنامه ها واژگون کننده هستند» .

۶ـ «جوزف بایدن»، (رئیس جمهور فعلی ایالات متحده، ۲۰۲۱م)، سناتور و رییس وقت کمیته ی روابط خارجی مجلس سنای آمریکا (در دوره ریاست جمهوری بوش دوم) و معاون اوباما رییس جمهور اسبق آمریکا، در یکی از سخنرانی های خود (در زمان دولت بوش دوم) می گوید: «دولت بوش باید به تمامی سازمان های غیر دولتی آمریکایی اجازه بدهد که به گروه های ایرانی مرتبط با جامعه مدنی، حقوق بشر، فرهنگی و خواهان دموکراسی کمک مالی کنند». متعاقب این اظهارات، در بیست و پنجم دی ماه ۱۳۸۱ (۱۵ ژانویه ۲۰۰۳) کمیسیون بودجه ی سنای آمریکا مبلغ ۱۰ میلیون دلار را به این امر اختصاص می دهد.

۷ـ در سخنان «میچ مک کانال» سناتور جمهوری خواه آمریکا نیز، دکترین «جنگ نرم و مبارزه بدون خشونت»، یکی از دلایل اختصاص این بودجه ذکر می شود. وی در یکی از سخنان خود خطاب به رییس مجلس سنا می گوید: «آقای رئیس، هم اکنون زمینه های تغییر سیاسی و اقتصادی در ایران وجود دارد. وظیفه ی ما این است که بفهمیم چگونه از این موقعیت استفاده کنیم. به نظر من حمایت مالی از فعالیت های مفید زیر بجاست. حمایت مالی از برنامه های رادیو تلویزیونی ایرانی، حمایت مالی از چاپ نشریات سیاسی ایرانی، حمایت مالی از ایجاد سایت های اینترنتی، حمایت مالی از اشاعه ی اطلاعاتی درباره دمکراسی، روش های مبارزه بدون خشونت و سکولاریزم» .


تولیت حرم مطهر گفت: این ها هفت نمونه از اعترافاتی است که خود دشمن مطرح می کند. در حقیقت جنگ نرم توسط یک ائتلاف فرهنگی بزرگ به اسم ناتوی فرهنگی که خودشان به آن معترف هستند، انجام می شود. و این چیزی است که با تمام وجود بر روی ایران اسلامی و در کشورهایی که از تفکر ناب اهل بیت علیهم السلام برخوردار هستند مثل عراق، آذربایجان، لبنان، سوریه و یمن پیاده می شود و همه تحت هجوم ناتوی فرهنگی هستند. و البته مرکزی که در این جنگ به شدت بمباران می شود کشور جمهوری اسلامی ایران است. راه کار مقابله با این ناتوی فرهنگی چیست؟ راه کار جهاد فرهنگی است که بارها حضرت آقا فرموده اند که امروز مصداق بارزش جهاد تبیین می شود که در جلسه قبل بخشی از مختصات آن را خدمت شما عرض کردم.


رئیس انجمن علمی انقلاب اسلامی، در ادامه به بیان چهار گام اساسی در جهاد تبیین پرداخت وگفت: گام اول در جهاد تبیین شناخت دشمن و حربه های اوست؛ دشمن را آنطور که هست بشناسیم نه از طریق افراد متأثر از دشمن که می خواهند دشمن را مهربان، خوب و نرم نشان دهند. دشمن با همه وجود دشمن است. یعنی حتی اگر در انتخابات دشمن به سمت یک کاندیدا برود، از سر دشمنی است نه از سر دوستی.  در قضیه کرونا و واکسیناسیون امروز می بینیم کشوری مثل ژاپن که تا الان دوز پنجم واکسن را که ساخت آمریکا و انگلیس است تزریق کرده  چه فاجعه انسانی در آنجا رخ می دهد. در خود آمریکا و اروپا و انگلیس ببینید چه وضعی به وجود آمده است. دشمن، هر جا حتی اگر با چهره مهربان بیاید دشمن است و مترصد فرصت تا ضربه خودش را وارد کند.


وی در توضیح دومین گام اساسی در جهاد تبیین گفت: گام دوم در این میدان، شناخت دقیق و تخصصی حقایق و واقعیت‌هاست؛ انسانی که دستش خالی باشد، نمی تواند به درستی تبیین کند. اگر دستمان خالی است بهتر است وارد گفتگو نشویم. چون ضربه می زند. چون دفاع بد، بدترین ضربه را به آن چیزی که از آن دفاع می کنیم وارد می کند.


این استاد حوزه و دانشگاه در توضیح گام های بعدی جهاد تبیین گفت: گام سوم، تشریح روشن و مستند حقایق و واقعیت‌هاست. به عبارتی با سند صحبت کردن است و گام چهارم عرضه و نشر جذّاب، متنوع و قابل فهمِ حقایق و واقعیت‌ها برای مخاطبان است.


تولیت حرم مطهر در ادامه اظهار کرد: مقام معظم رهبری(مدظله العالی)، روز گذشته (۲۸ دی ماه در دیدار رئیس و جمعی از مدیران سازمان تبلیغات اسلامی و حوزه هنری) فرمودند که اگر قرار است با بچه ها حرف بزنیم باید با ادبیات بچه ها حرف بزنیم و اگر قرار است با نوجوان تعامل کنیم با ادبیات مورد قبول نوجوان حرف بزنیم. جوان همینطور، انقلابی همین طور و غیر انقلابی به شکل دیگر. به عبارتی با ابزارهای متنوع.  حقیقتاً بسیاری از دستگاه های متولی جهاد تبیین به وظیفه خودشان به درستی عمل نکرده اند و در دنیا و آخرت باید پاسخگو باشند. نه صدا و سیمای ما آنطور که باید و شاید در این حوزه ورود کرده است و نه مطبوعات، حوزه و دانشگاه ما آنطور که شایسته است در این زمینه کار کرده اند. کار شده است اما جداً ناقص است. یعنی آن کاری که اقتضای یک جهاد به معنای واقعی کلمه است، اتفاق نیفتاده است.


وی اضافه کرد: شاید هنوز باور نکرده ایم که کماکان جنگ است. یکی از دلایل اصرار های مکرر مقام معظم رهبری(مدظله العالی) بر جهاد تبیین این است هنوز خیلی ها باور نکرده اند. وقتی حضرت آقا در سال ۱۳۷۵ بحث تهاجم فرهنگی را مطرح کردند، خیلی ها  با وقاحت گفتند این حرف ها چیست و آنچه شاهدش هستیم، نه تهاجم فرهنگی بلکه تبادل فرهنگی است. بارها و بارها حضرت آقا صحبت کردند و سند ارائه دادند و تشریح کردند که تهاجم و قتل عام و شبیخون است.  بعد از این که ده سال گذشت، عده ای گفتند تهاجم فرهنگی دارد اتفاق می افتد. آدمی که دیر از خواب بلند می شود و دیر می فهمد. بعضی اوقات در فضای فرهنگی، سر و کار ما با همین آدم های غافل است. یعنی متولی فرهنگی که خواب است و مدت ها گذشته و از خواب غفلت بلند نشده است و این مشکل بزرگی است. خیلی ضربات از ناحیه غفلت و بی خیالی وارد می شود. این بحثی است که مورد تاکید رهبر معظم انقلاب(مدظله العالی) است.


شایان ذکر است در ادامه نشست امروز، تعدادی از شرکت کنندگان، ضمن بیان دیدگاه های خود پیرامون عرصه جهاد تبیین، سوالات خود را مطرح کردند، این نظرات و پاسخ های تولیت حرم مطهر، در فایل صوتی این جلسه، در سایت حرم مطهر قابل استماع است.

سلسله مباحث با موضوع "ولایت فقیه"، پنجشنبه‌ها از ساعت ۸ صبح در سالن شهید آیت الله دستغیب برگزار و به صورت زنده از کانال آپارات به نشانی aparat.com/shahecheragh/live پخش می گردد. همچنین متن بیانات تولیت حرم مطهر و  فایل های صوتی و تصویری کامل جلسات به همراه پرسش و پاسخ ها در بخش ویژه سلسله مباحث ولایت فقیه در پایگاه اطلاع رسانی آستان مقدس حضرت شاهچراغ علیه السلام، به نشانی shahecheragh.ir/velayat قابل دریافت است.

از عموم علاقه‌مندان، به‌ویژه دانشجویان دانشگاه ها و طلاب حوزه های علمیه برای شرکت در این جلسات، دعوت به عمل می آید.


نظرات کاربران

1
  ارسال نظر
  نام:
  ایمیل:
  نظر:
  کد امنیتی:

200 کاراکتر
گزارش های تصویری


جست و جو در سایت